Promovisana knjiga TRAGOVI VREMENA autora Esmira Bašića
U prepunoj multimedijalnoj sali Biblioteke sinoć sa početkom u 17 sati održana je promocije knjige TRAGOVI VREMENA autora Esmira Bašića. Promocija je organizovana u okviru manifestacije DANI GRADA TEŠNJA i ovom promocijom je manifestacija završena.O knjizi su govorili recenzenti mr. Fatmir Alispahić, Doc.dr. Almir Fatić, Esmir Bašić autor i Kemal Ljevaković koji je ujedno i moderirao skup. Publici se prvi obratio Kemal Ljevaković i rekao: knjiga je osobena kako u svojoj sadržajnosti, tako i u autorovom narativnom pristupu, i kao takva pripada osobenom retoru i čovjeku eruditi. Sve je u njoj pomno objašnjeno, analitički sagledano, postavljeno na uzročno posljedičnu vezu i ako nešto jeste - kazano je zašto jest, a kazano je i zašto nije, ako nije, problemu i njegovom rješavanju se prilazi i hipotetičkim promišljanjima itd. i sve je, nekako, jednostavno i logično. Kazivanje je iskreno i ima prefinjene skladne tokove s jednostavnim stilom koji obiluje brojnim kratkim digresijama - toliko koliko nosi jedna gnomska potkrepa i njeno pojašnjenje, dakle digresijama s mjerom, taman toliko, da se ne pobjegne od pripovjedačke matice, odnosno problema o kojem je riječ.
Drugi recenzent i promotor knjige Fatmir Alispahić u svom obraćanju spomenuo je da je malo gradova u BiH koji imaju svog Esmira Bašića i da je Esmir produkt jednog ambijenta koji vlada u Tešnju. Potom govoreći o knjizi je istakao: Knjiga istaknutog tešanjskog intelektualca prof. Esmira Bašića, pod naslovom „Tragovi vremena\", značajan je doprinos razvoju publicističkog žanra u nas, utoliko što na osoben, edukativan, didaktički način, tretira važna pitanja opće kulture i bosanske stvarnosti. Ta posebnost koja se ogleda u namjeri da se tekstovima podučava jedno postkomunističko i ratom traumatizirano društvo, ne isključuje i druge kvalitete Bašićeve publicistike. Riječ je o autoru neposredne pismenosti, čiji su stilski i narativni obrasci proizišli iz muhabetske kulture, iz tradicije pripovjedačke Bosne, pa u njegovim rečenicama nema hiće i nervoze, već ono što se hoće ispričati biva pričano temeljito i pouzdano. Ovo nije osobina savremenog publicističkog teksta, koji se nervozno otima od tabijata pričanja, i hiti da što prije stigne do cilja. Esmir Bašić je zato poseban, jer njegove analize društvenih pojava ne žure nikud, već nastoje polahko, riječ po riječ, sazidati građevinu od preciznih argumenata i jasnih zaključaka. Rijetki su danas angažirani autori čijim se tekstovima možete prepustiti kao sadržajnom razgovoru, odnosno, autori koji vode računa da ugode čitaocu i da misao prenesu jednostavno i bez okolišanja.
Dr.Almir Fatić je u svojoj besjedi o knjizi rekao: da se temeljna vrijednost ovog rukopisa počiva u njegovoj snažnoj društvenoj angažiranosti. Profesor Bašić ovim se rukopisom afirmira kao angažirani bošnjački intelektualac mlađe generacije koji svojim hrabrim intelektualnim stavom odmjerenim i utemeljenim kritičkim pogledom, te objektivnim polemičkim tonom, pred svoje čitaoce jednom ingenioznom neposrednošću postavlja niz pitanja tema i dilema, istovremeno nudeći pregršt prijedloga, mogućih rješenja konkretnih odgovora.
Prisutnima se na kraju obratio autor Esmir Bašić koji je govorio o motivima pisanja knjige, naglasivši da je prilikom pisanja knjige slijedio misao Istoka i Zapada, tražeći rješenje za naša pitanja i probleme u kome se nalazi bosanskohercegovačko društvo. Rekao je za knjigu da je ona zapis o vremenu, ljudima ali i fenomenima. Knjigom se dotiču zavičajne teme, ali je i piščev pogled na globalne društvene izazove i dileme iz tešanjske perspektive. Na kraju autor se zahvalio svim prisutnima kao svima onima koji su na bilo koji način pomogli kako u pripremi tako i u izdavanju knjige.
Ajša Džinalić